Want to try before you buy?
Try these 6 free activities for grades 3 - 7.
Email me 6 free activities →$7.98 $5.99
Buy on TPT →This bundle includes two products with a total of four pixel art (self-checking Google Sheets) related to ratio and proportional relationships word problems and tables. It is great for sub plans, reviews, and more! This bundle covers the five Common Core standards for sixth grade:
6.RP.1 Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities.
6.RP.2 Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship.
6.RP.3 Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
6.RP.A.3a Make tables of equivalent ratios relating quantities with whole-number measurements, find missing values in the tables, and plot the pairs of values on the coordinate plane. Use tables to compare ratios.
6.RP.A.3b Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed.
All pixel arts are self-checking Google Sheets, themed after winter and Christmas. The images are versatile, so it can really be used at any time in the school year. Students practice a series of problems, and get immediate feedback as they go. Correct answers turn green and incorrect answers stay red. As students type in correct answers, a mystery picture appears. The Google Sheets are all self checking & digital, so it can easily be assigned through Google Classroom or any online learning platform.
There's no prep required. This is great for virtual or in person learning!
What's included?
Product #1: Equivalent Ratios and Rates (18 problems total)
Pixel Art 1: Equivalent Ratios and Ratio Tables (find missing values in the table)
Pixel Art 2: Solve Ratios and Rates Word Problems
PDF Answer Key & Instruction Sheet
Product #2: Unit Rates (24 problems total)
Pixel Art 3: Calculate Unit Rates - Whole Number Solutions
Pixel Art 4: Calculate Unit Rates - Decimal Solutions
PDF Answer Key & Instruction Sheet
Want to purchase pixel art bundle for a whole grade level? Save 40% off the original price when you purchase these bundles!
Reminders...
Please leave a review. TPT gives you credit for reviewing paid products that you can use for future TPT purchases. Thanks!
Stay updated. Follow the store to stay updated on new activities and freebies!
Join the community. Join us on Instagram and Pinterest for ideas and highlights.
Each purchased license is for use in a single classroom. If you’d like to share with other teachers, please buy additional licenses. Thanks!
Pixel Art
$5.99
Pixel Art
$3.99
Pixel Art
$3.99
Pixel Art
$15.99
Try these 6 free activities for grades 3 - 7.
Email me 6 free activities →