Want to try before you buy?
Get my free resource library with digital & print activities—plus tips over email.
Join for free resources →$16.22 $12.98
Buy on TPT →Teach and practice ratios, rates, and unit rates, including writing ratios, rates, and unit rates, generating equivalent ratios, constructing ratio tables, solving rate and ratio word problems, and finding unit pricing with this Rates, Ratios & Unit Rates Print & Digital Bundle. Product 1 is guided notes with practice, checks for understanding and real-life application. Products 2 and 3 are self-checking digital Google Sheets pixel art activities. Product 4 is a real-life math project with a farming application. The products offer complete coverage for the topic—great for teaching, sub plans, review lessons, extra credit, extensions, and independent practice!
CCSS Standards: 6.RP.A, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.3a, 6.RP.A.3b, 7.RP.A.1
Students will practice:
What's included:
Great for…
What teachers say about my print & digital products…
Want a free sample?
Join my email list for access to my free resource library of digital activities, worksheets, and more. Download now!
Something not right?
If you have a question, or something is off with the lesson, please email me or post a question on TPT. I’ll do everything I can to make it right.
License
Each license of this product is for one teacher’s classroom and their students. If you wish to share with other teachers, please purchase additional licenses.
If you're interested in a quote for a campus or district license, please email me.
Copyright © 2023 Congruent Math LLC. All rights reserved.
Guided Notes
$17.00$9.99
Unit Plans
FREE
Bundles
$24.72$16.99
Digital Activities
$3.99
Get my free resource library with digital & print activities—plus tips over email.
Join for free resources →